EKO YAPI İZOLASYON

Yılların Tecrübesi,Profesyonel Çalışma Ekibimiz İle Evlerinizi Yeniliyoruz

Mantolama Bir Binanın İçerisinde Yada Dışındaki Sıcaklık ve Soğutma Gibi Etkilerinizi Korumak Amacı İle Yapılan Enerji Tüketimini En Aza İndiren Ayrıca Dışarıdan İçeriye Yada İçeriden Dışarıya Çıkacak Olan Ses ve Gürültü Gibi Etkenleri En Aza İndiren Bir Uygulama Tekniğidir.

Mantolama Nedir Gibi Bir Soruya Verebileceğimiz En Açık Cevap Bu Olsa da Aslında Manotlama nın Tanımını Dahada Geniş Bir Şekilde Söyleyebiliriz.Soğuk Kış Günlerinde Bina İçinde Isınmak İçin Kullanılan Enerji yada Yakıt Bölgeye Göre Değişebilir.Batı Bölgelerinde ve Akdeniz Gibi Bölgelerde Bu Enerji Az Olarak Görülebilir ama Doğu Bölgelerimiz ve Soğuk Sert Geçen Kışların Yaşandığı Bölgelerde Durum Pek İç Açıcı Olmayabilir.Ülkemizde Dört Mevsimin Görülmesi ve Jeopolitik Durum Nerde ve Ne Zaman Hangi Mevsimin Yaşanılacağını Pek Belli Etmez.Sert Kış Aylarında İçerideki Isıyı Korumak ve Muhafaza Altına Almak Pek de Kolay Olmayabilir ve Oldukça da Güç Bir Durumdur.İçerideki Sıcak Hava Dışarıdaki Soğuk Havaya Yenik Düşerek Isının Düşmesine Neden Olur.Hal Bu Olunca Enerji Tüketiminde Maksimum Seviyeye Çıkarılacak Sürekli Bir Enerji Sarfiyatı Demektir.Bu Süreç Ciddi Boyutlarda Gider Yaşattığı İçin Ekonomik Açıdan da Oldukça Hoş Bir Durum Olduğu Söylenemez.

Mantolama Sayesinde Dış Cepheye Uygulanan Bu Teknik Bina İçerisindeki Isıyı Dışarıdaki Soğuk Hava İle Temas Ettirmeden yada Dışarıdaki Soğuk Havanın İçeriye Ulaşmasını Engelleyerek Enerji Tüketmesinide Oldukça Asgari Seviyeye Düşürdüğü İçin Bütçeyide Zorlamaz.Yaşam Kalitesini Artırmak ve Ekonomiye Önem Veren Yapınız Var İse Mantolama Tekniği Sizin İçin Oldukça Önemli Bir Kavram Olduğunu Hem Düşünüyoruz Hemde Bilimsel Verilere Dayanarak Bunları Söylüyoruz.

MANTOLAMANIN FAYDALARI NELERDİR

Standartlara uygun olarak yapılan mantolama uygulamasının belli başlı faydaları aşağıdaki gibidir.

apartman mantolama Yaz aylarında ısı kazançlarını, kış aylarında da ısı kayıplarını önleyerek enerji tasarrufu sağlar. 
bina mantolama Konforlu ve sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulmasına katkı sağlar.
ev mantolama Yapı elemanlarını kar, yağmur vb. atmosferik etkilerden koruyarak bina ömrünü uzatır. 
dış cephe mantolama Cephede oluşacak çatlakları ve hasarları önler.

dış cephe mantolama firmaları Dış duvarlardaki demir donatıları koruyarak korozyon oluşumunu engeller.
dış cephe mantolama fiyatları Bina iç yüzeylerinde terleme sonucu oluşan nem ve küf oluşumunu engeller.
mantolama çeşitleri Isı yalıtımı sağlamasının yanında su yalıtımı da sağlar.
mantolama firmaları Yakıt tasarrufu sağladığı için çevrenin korunmasına katkı sağlar.
mantolama fiyat listesi Kullanılan malzemeler alev almaz sınıfta yer aldığı için yangın yalıtımı işlevi de görür.

MANTOLAMA MALZEMELERİ

Mantolama sistemleri için kullanılacak malzemelerin en önemli özelliği ısı iletim katsayılarının düşük olmasıdır. Isı iletim katsayısı, kullanılan malzemenin ısıyı ne kadar ilettiğini gösterir. İstenilen diğer özellikler ise aşağıdaki gibidir. Mantolama malzemeleri;

apartman mantolama  Su ve nemden etkilenmemelidir.
bina mantolama Yanmaz ve alev geçirmez olmalıdır.
ev mantolama Basınç dayanımı yüksek olmalıdır.
dış cephe mantolama Çekme dayanımı yüksek olmalıdır.

dış cephe mantolama firmaları Buhar difüzyon direnci yüksek olmalıdır.
dış cephe mantolama fiyatları Isı tutuculuğu yüksek olmalıdır.
mantolama çeşitleri Sıva tutuculuk yüksek olmalıdır.
mantolama firmaları Boyutsal kararlığı yüksek olmalıdır.
mantolama fiyat listesi Kokusuz olmalıdır
,Uzun ömürlü olmalıdır.

Bu özelliklerin tamamının bünyesinde barındıran yalıtım malzemesi olmadığı için, tüm şartların eşit olması durumunda, malzemenin ekonomik olması uygulama maliyeti açısından önemlidir

MANTOLAMA SİSTEMİNİN BİLEŞENLERİ

Isı Yalıtım Levhaları:

Mantolamada en yaygın kullanılan levhalar Expanded Polistren (EPS) ve Taş yünü ısı yalıtım levhalarıdır. Bir diğer ısı yalıtım levhası olan Extrüde Polistren (XPS) ise dış cephelerde daha az tercih edilmektedir.

EPS levhalar, özel üretim teknikleri sayesinde bünyesinde %98 oranında hava barındırmaktadır. Bu özelliği sayesinde en iyi ısı yalıtım performansına sahip malzemedir. Bilindiği gibi hava, en iyi yalıtım maddesidir. Aynı zamanda ekonomik olması, hafif olması, su ve nemden etkilenmemesi, boyutsal kararlılığı ve süresiz kullanım ömrü olması nedeniyle en çok tercih edilen yalıtım levhasıdır.

Taş yünü levhalar, volkanik kayaçlarda bulunan minerallerin çok yüksek sıcaklıklarda eritilmesi ile elde edilen lifli bir malzemedir. Taş yünü levhalar ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın güvenliği için kullanılmaktadır. Isı iletim kat sayısı düşük olduğu için yüksek ısı yalıtımı sağlar, bünyesindeki açık gözenekler sayesinde de iyi bir ses yalıtım malzemesidir. Fiziksel özellikleri sayesinde yapısında bozulma meydana gelmez, sıcaklık ve nem değişimlerinden etkilenmez.

Yapıştırma Harçları:

Genellikle çimento esaslı, polimer katkılı, yüksek performanslı, esnek, yüksek stabiliteye sahip, yalıtım levhalarının dış duvar yüzeyine yapıştırılması için özel olarak üretilmiş harçlardır.

Sıva Harçları:

Çimento esaslı, polimer katkılı, yüksek performanslı, esnek, yüksek stabiliteye sahip, yalıtım levhalarının korunması amacıyla üzerine uygulanan, özel olarak üretilmiş sıva harçlardır.

Dekoratif Sıva Harcı:

Beyaz çimento esaslı, tek bileşenli, polimer katkılı, malayla uygulanan, 2 mm mineral tane dokulu, boya öncesi kullanılan, son kat dekoratif cephe kaplama malzemesidir.

Donatı Filesi:

Mantolama uygulamasında yüzey gerilimlerine bağlı olarak oluşması muhtemel sıva çatlamalarını önlemek ve dayanıklılığı artırmak maksadıyla üretilmiş gözenekli ve elyaf esaslı bir malzemedir.

Köşe Profilleri:

Mantolama sisteminin kolay zarar görebilecek bölgesi olan bina köşelerinde kullanılan koruyucu profillerdir. Düzgün ve dayanıklı yüzey oluşturmak için kullanılır.

Mantolama Dübeli:

Bina yüzeyine gelen rüzgarın oluşturduğu vakum etkisi gibi kuvvetlere karşı, yalıtım levhalarının duvar yüzeye tutunma direnci artıran mekanik tespit elemanlarıdır. Standart uygulamada metrekareye 6 adet dübel kullanılması gerekmektedir.

Subasman Profili:

Yalıtım levhalarının düzgün döşenebilmesi için başlangıç referans noktası sağlayan ve sistemi darbelerden korumak amacıyla kullanılan alüminyum esaslı profillerdir. Kalınlıkları malzeme kalınlığına bağlı olarak değişmektedir.


MANTOLAMA NASIL YAPILIR:

Mantolama uygulaması 7 aşamadan oluşmaktadır. Uygulamanın kalitesi, mantolama firmasının bilgi, beceri ve özenine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Aşama 1: Yüzey Hazırlığı

Uygulamanın en önemli aşaması yüzey temizliğidir. Dış cephe mantolama uygulama yapılacak binanın dış yüzeyi tozdan, kirdeni nemden ve eğer varsa küften tamamen arındırılmalıdır. Bu sayede kullanılacak yapıştırma harcı dış yüzeye daha iyi tutunacaktır. Cephede oluşmuş çatlak, kırık ve kabarmış bölgeler varsa, iyice temizlendikten sonra mutlaka tamir harı ile onarılmalıdır. Sistemin yüzeyin tamamına uygulanabilmesi için, cephede bulunan klima üniteleri, uydu antenleri, pencere demirleri vb. aksamlar sökülüp düz bir zemin hazırlanmalıdır.

Aşama 2: Subasman Profilinin Yerleştirilmesi

Uygulamaya en aşağıdan başlanacağı için düz bir referans hattına ihtiyaç vardır. Bu işlem için özel üretilmiş alüminyum subasman profili dış duvarın en altına sabitlenerek ilk mantolama levhası hattı düzgün bir şekilde oluşturulur. Daha sonra diğer levhalar bu hattı takip ederek yükseklik farkları önlenerek döşenebilir.

Aşama 3: Isı Yalıtım Levhalarının Yapıştırılması

Uygulamada kullanılacak yalıtım levhalarının (EPS, Taşyünü ya da XPS) yüzeye tam olarak yapıştırılması için, levhaların kenarları boyunca çerçeve tekniği ile yapıştırma harcı sürülür. Yapışmayı kuvvetlendirmek için levhanın orta noktasına ise noktasal harç uygulanır.

Aşama 4: Dübel Uygulaması

Yüzeye uygulanan levha yapıştırma işleminden sonra, levhaların yüzeye tutunma direncini artıran bir mekanik tespit elemanı olan plastik mantolama dübeli uygulamasına geçilir. Levhalar dübel yardımıyla duvara sabitlenir. Standart bir uygulamada m2 başına, köşeler ve ortalar olmak üzere 6 adet dübel kullanılması gerekir.

Aşama 5: Köşe Profillerinin Yerleştirilmesi

Bina köşeleri darbelere, yağmur, kar ve rüzgar etkileriyle açılmalara karşı en dayanıksız bölgelerdir. Köşe profili uygulaması ile hem bu olumsuzların önüne geçilir hem de düzgün köşeler oluşturulabilir. Bu aşamada, eğer kullanılması gerekiyorsa damlalık, dilatasyon derzi ve denizlik profillerinin uygulaması da tamamlanır.

Aşama 6: Fileli Sıva Uygulaması

Daha önce cepheye sabitlenmiş yalıtım levhalarının üzerine bir kat sıva uygulaması yapılır ve sıvanın içerisine çatlamaları ve kopmaları engelleyen donatı filesi gömülür. Bu işlem sonrası ilk kat sıva kurumadan daha kalın olan ikinci kat sıva uygulaması yapılır.

Aşama 7: Dekoratif Kaplama ve Dış Cephe Boya Uygulaması

Fileli sıva uygulaması kuruduktan sonra tekstürlü sonra kat dekoratif kaplama uygulanır. Dekoratif kaplama uygulaması yukarıdan aşağıya doğru hızlı bir şekilde yapılmalı ve estetik görünümü bozmamasına dikkat edilmelidir. Dekoratif kaplama kuruduktan sonra istenilen renkte dış cephe boya uygulaması yapılarak mantolama sistemi tamamlanır.

MANTOLAMA FİRMALARININ SEÇİMİ

Son yıllarda mantolamanın yaygınlaşması ile birlikte firma sayısında da önemli bir artış olmuştur. Uygulama kalitesi yerine fiyat odaklı düşünen mantolama şirketleri bina sakinlerine ve bina yöneticilerine olumsuzluklar yaşatabilmektedir. Bunun önüne geçilebilmesi için mantolama firması seçiminde bazı hususlara dikkat edilmelidir. Mantolama konusunda tam bilgiye sahip ekipleri bulunan, daha önce yarım iş bırakmamış, personelinin güvenliğine önem veren, referans gösterebilen, yerinde keşif uygulaması yaparak fiyat veren, kullandığı malzemeye ve işçiliğine en az 5 yıl garanti veren mantolama firmaları tercih edilmelidir. 

Mantolama Fiyatları

Mantolama fiyatları kullanılacak mantolama paketine ve uygulama yapılacak binanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Dış cephe mantolama fiyatı almak ve ARGE YAPI ayrıcalıklarından yararlanmak için aşağıda bulunan ücretsiz keşif formumuzu doldurabilir veya 0 538 496 90 90 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.


Open chat
Konuşmayı Başlat