Taş Yünü Mantolama

Soma Mantolama,Akhisar Mantolama,Salihli Mantolama,Manisa Mantolama

Taşyünü Mantolama:

Volkanik kayaçlar içerisinden mineral ve inorganik taşlar elde ediliyor. Elde edilmiş olan bu taşların belirli derecelerde eritilmesiyle bu taşlar elyaf haline getiriliyor. Elyaf haline gelmiş olan bu taşyünü, içerisinde birçok özellik taşıyor ve birçok alanda kullanımı gerçekleştiriliyor. Taşyünü ile Mantolama da en çok tercih edilen yüksek verimliliğe sahip uygulamalardandır.

Üretimi oldukça önemli olduğu için taşyünü üreticileri için de birçok zorluğu bulunuyor. Geliştirilmiş teknolojik ürünler sayesinde üretimi gerçekleştiriliyor, üreticiler oldukça yüksek ısı altında çalıştıklarından dikkatli olmak zorunda oluyorlar. Üretim esnasında birçok personel görev alıyor.

Taşyünü Faydaları:

Yapısı inorganik olduğundan taş yünü kullanıldığı yerde bakteri gibi zararlı unsurları üretmiyor. Çevre dostu olmasıyla beraber ısı ve ses yalıtımlarında da kullanılabiliyor. Binaların dış cephelerine yapıldığında ısınma açısından büyük faydalar sağladığı görülüyor. Isı ve ses yalıtımının yanı sıra nem barındırmayan bu ürünün rutubet yalıtımı sağladığı da görülüyor. Herhangi bir şekilde çıkabilecek olan yangın gibi durumda da ısıya dayanıklı olan taşyünü hayati önem de taşımaktadır.

Sadece binalarda değil fırın üretimlerinde, gemilerde, duvarlarda, çelik kapılarda ve daha birçok alanda taş yünü faydası görülüyor. Seslerden ve gürültüden uzaklaşmak isteyen ve özellikle caddede ve arabaların çok geçtiği binalarda yaşayanlar için taş yünü önem arz etmektedir. Bunun gibi daha birçok özelliği bulunuyor.

Son zamanlarda en çok kullanılan mantolama malzemesi taşyünüdür. Taşyünü doğal bir mantolama malzemesidir ve doğada bulunan volkanik kayaçlardan elde edilmektedir. 100 dereceden başlayarak 1500 derece arası ısı kullanılarak eritilir. Bu ısıtılma işlemi sırasında erir ve yüzde 95 oranın üzerinde doğal elyaf içeren yalıtım malzemesi haline gelir.

Isı yalıtımında, ses yalıtımında ve yangın yalıtımı için sık kullanılmaktadır. Aşırı sıcağa (1000 derece üzeri) dayanıklı olması nedeni ile iyi bir yangın güvenliği sağlayan üründür. Düzgün yüzeye yapıştırma ile kullanılır. Yapıştırma işleminde çimento bazlı olarak üretilmiş olan yapıştırıcılar kullanılır.

Genel kullanım alanı, bina çatıları, duvarların bölme kısımları, binanın dış cephe yalıtımı için, çelik kapı yalıtımı sağlamak için, elektrikli olarak çalışan aletlerde, sinemalarda, rutubeti yalıtmak için ve yangına karşı önlem içindir.

Taşyünü ile Mantolama Yapmanın Yararları:

  • En büyük özellikleri arasında ısı yalıtım oranının yüksek olması gelir taşyünü yanmaz ve yüzde yetmişe kadar ısı yalıtımı sağlayabilir. Bu 1000 derece ısıya karşı dayanıklılık demektir.
  • Isı yalıtımı kadar ses yalıtım özelliği de oldukça yüksektir.
  • Su sızmaları da karşı dayanıklı olan taşyünü uzun yıllar kullanabilme özelliğine sahiptir.
  • Buhar geçirme özelliğine sahip olmasıyla beraber nemin oluşmasının da önüne geçer. Bu sayede taşyünü ile yapılmış yapılar uzun süre var olabilir.

Taşyünü Standartı ve Değişen Ebatları:

Taşyünü ebatları değişir. Standart olarak kullanılan ölçü değeri 60cm * 120 cm’dir. Üretim kalınlığı da 30 mm ile 100 mm arası değişir. Kullanılacağı yere göre ve kullanım amacına göre farklı boyutlarda, değişik teknik özelliklerde üretilmektedir. Üretimi esnasında yine kullanım amacına göre değişik kaplama malzemeleri ile de üretimi yapılabilen bir malzemedir. Levha şeklinde, şilte şeklinde ve dökme şeklinde üretim şekilleri bulunmaktadır.

Taşyünü, mantolama ve izolasyon işlerinde kullanılan yerli üretim sonucu oluşturulan bir yapı maddesidir. Diğer adı ile elyaf denilebilir. Taşyünü mantolama malzemeleri içinde kullanılan ve sıcak ya da soğuk havanın iç kısımlara geçmesini engelleyen bir hammaddedir. Taşyünü inorganik maddenin çok yüksek sıcaklık seviyesinde eritilmesi sonucu oluşturulur.

Kayaçlar eritilerek kalın tabaka haline getirilir ve karışık renkli bir mantolama maddesi elde edilir. Bu madde diğer mantolama malzemelerine göre daha dayanıklı bir malzemedir. Sıcaklığı ve sesi geçirmez. Ayrıca su geçirmeme özelliği sayesinde kullanıldığı alanları rutubet, nem ve kokuya karşı korur.

Taşyünü Kullanım Amacı:

Binaların dış cepheleri için kışın soğuktan yazın da sıcaktan korunmak için mantolama işlemi yapılır. Bu işlemde kullanılan malzemenin sıcaklığı ya da soğuğu önlemesi kullanılan malzemeye bağlıdır. İzolasyon işi için kullanılan malzemenin kalitesiz oluşu ile bina mantolama yapılsa dahi sıcak ya da soğuk oluşu için hiç bir fark göstermeyecek, sadece binanın dış görünümü değişecektir.

Kaliteli malzemeden kasıt kullanılan izolasyon malzemesinin içeriğiyle ilgilidir. Mantolama işi için taşyünü izocam kullanıldığı zaman daha etkili olacaktır. Bunun sebebi ise taşyünü denilen malzemenin volkanik kayaçlardan üretilen bir madde olmasıdır. Volkanik kayaçlar sıcaklığı, soğukluğu ve suyu hiç bir şekilde bir alt tabakaya iletmeme özelliğine sahiptir.

Bazı uygulamalar birçok avantaj sunsa da bazen yanında dezavantajları da olabiliyor. Son yıllarda rutubete çözüm, ısınma ve yalıtım için birçok kişi yapısına mantolama yaptırmakta. Yapılan mantolamada da en sık kullanılan malzeme türü taşyünü. Taşyünü bazalt taşının çok yüksek ısıda eritilip elyaf haline dönüştürülmesi ile elde edilmekte olan bir ürün.

Kullanımı için yer ve amaca göre değişik boyutlarda ve farklı teknik özellikte üretim avantajı da bulunuyor. İyi bir yalıtım malzemesi olmasının yanında yüksek sıcaklığa olan dayanıklılığı sayesinde yangınlara karşı önlem amaçlı olarak kullanılan bir malzeme haline gelmiş durumda.

Taş yünü mantolamada diğer mantolama çeşitlerinde kullanılan plastik dübel değildir.
Taş yünü mantolamada çelik dübel kullanılır.

Kaliteli Taşyünü ile Mantolama Uzun Ömürlüdür

Nitelikli uygulamalar tercih ederek, yıllarca ilk günkü gibi ayakta kalan çözümlere sahip olabilirsiniz. Sizin için kalite standartlarını en ön sırada tutarak gerçekleştireceğimiz uygulamalarımızla hemen tanışabilirsiniz. Garantili bir şekilde Taşyünü ile Mantolama çözümleri elde etmek için bizi hemen arayınız.

Yangın Yalıtımı ve Taşyünü:

Taşyünü, ısı yalıtımı ve ses yalıtımı özelliklerinin yanı sıra en güvenilir yalıtım ürünüdür. Araştırmasını yapacağınız Taşyünü mantolama m2 fiyatı neticesinde elde edeceğiniz fiyat ne olursa olursa olsun, unutmamalısınız ki, taşyünü ile yapılan yalıtım, sadece ısı yalıtımı değil, aynı zamanda, yangın ve ses yalıtımı özelliklerine de sahiptir. Mantolamada en yüksek konfor koşullarına ulaşmak için taşyünü ile yalıtım yaptırmakta büyük fayda vardır.

Taşyünü Kullanımı ve Sağlık Koşullarına Etkisi:

Taşyünü malzemesinin sağlık bakımından bilinen hiç bir etkisi yoktur. Bir kaya parçası sağlığa ne kadar zararlı ise; taşyünü de o kadar zararlıdır. Zaten materyal yapının içinde değil dışında kullanılacağından ve üzeri mineral sıvalar ve boyalar ile kapatılacağından bir etkisi olması mümkün değildir. Kaldı ki yapı içerisinde kullanılsa dahi taşyünün sağlığa bir etkisi yoktur.

Eko Yapı tarafından sunulan mantolama hizmetlerinde, dilediğiniz yöntem kullanılabilmektedir. Maliyetleri diğer yöntemlere göre biraz daha yüksek olan taşyünü mantolama elbette bizim size tavsiyemiz olacaktır. Ancak yukarıda aşağı yukarı verilmiş olan fiyatların değişken olduğunu unutmayınız. Taşyünü mantolama m2 fiyatı her an piyasa koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir ve yeni fiyatlandırma bilgilerine erişmeniz gerekecektir. Bunun için bizi arayabilir, 10 yıl garantili, 2 yıl sigortalı ve enerji kimlik belgesi hediyeli hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Tüm hizmetlerimiz, ücretsiz keşif avantajı ile sizlere sunulmaktadır.Open chat
Konuşmayı Başlat